Network Marketing Yazılımı

Network Marketing ( Çok Katlı Pazarlama, MLM ), temsilcilerin (üyelerin) belirli kurallar çerçevesinde  kazanç elde edebildiği bayilik distribütör gibi yapıların arada olmadığı üreticilerin son kullanıcılara  satış yaptığı doğrudan satış türüdür.

network marketing yazılımı

Temel olarak iki yapıda kazanç elde edilmektedir.

Birincisi Network marketing sektöründe faaliyet gösteren firmaların üyelerinin (temsilcileri, danışmanları, distribütörleri) kişisel veya ekip olarak yaptıkları satışlardan belirli kurallarla elde ettikleri (gelir) kazançtır.

İkincisi ise ekibin büyütülmesine yönelik kariyer primleri, satışların hızlandırılması için düzenlenen kampanyalardan elde edilen bonus kazançlar ile edilen kazançtır.

PRİM PLANI NASIL BELİRLENİR?

Dünya genelinde uygulanan oturmuş prim dağıtma modelleri bulunmaktadır. Firmalar bağımsız iş planı da geliştirebilir. Burada önemli olan ulaşmak istediğiniz kitlenin bu plan ile eğitilmesi sürecidir.

Üyelerin, başka üyeler bulduklarındaki oluşturacakları dizilim ile ürünlerin fiyat ve puanlama yöntemleri üzerinde farklı farklı planlar oluşturulup gelir modelleri oluşturulabilir.

PRİM PLANLARI

  • Binary
  • Unlivel
  • Hybrid

Bilinen en meşhur planlar Binary, Unilevel ve ikisinin karışı hybrid modellerdir. Matrix, breakaway gibi farklı planlar var fakat ülkemizde çok az kullanılmaktadır.

Firmaların network marketing kanalı oluştururken belirlemesi gereken en önemli kısım prim sistemi. Çünkü üyeler önce bu planı inceleyip sonrasında sisteme dahil olmaya karar veriyorlar.

Ürünler kaliteli ve kolayca satılabilir mi?

Prim sistemi kazançlımı?

Network marketing planında ikinci önemli kısım kariyer planıdır. Uzun vadeli planlama yapan liderler, ekipleri çoğaldığında ve cirolar arttığında sürekli kazanca kavuşmak için kariyer planlarını inceler.

NETWORK MARKETİNG SEKTÖRLERİ

  • Sağlık, Beslenme ve Gıda Takviyeleri
  • Kişisel Bakım, Temizlik ve Kozmetik
  • Tekstil, Aksesuar, Pratik Aletler
  • Finans, Kripto Para, Hizmet

YENİ NESİL SATIŞ KANALI OLARAK NETWORK MARKETİNG

Ürün veya hizmet üretimindeki en can alıcı kısım bunların satılması ve bu sürecin sürekli hale getirilmesidir. Satışların sürekliliği sadık müşteri kitleleri oluşturmakla mümkün olur. Bu sürecin oluşturulabilmesi için uzun bir süreç gerekmektedir.

Firmalar ürün ve hizmetlerini pazara indirirken toptan, perakende, online olarak kanallar açıyorlar. Bu kanallarda satış yapmanın riskleri, zaman zaman faydasının üzerine çıkabiliyor.

Doğrudan satış kanalında tüketici ile doğrudan muhatap olunup, geri dönüşler çok hızlı değerlendirilebiliyor ve aracı kullanılmadığından fiyatlar daha makul olarak sunulabiliyor.  Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan satmaya gönüllü binlerce pazarlama elamanınızın oluyor olması bu kanalı önemli kılan özellik.